"En büyük başarı mutlu olabilmektir."
DR. ÖZGÜR AKIN KİMDİR?

EĞİTİMİ VE ÇALIŞMALARI
İlk ve Orta öğrenimini Konya’da, lise öğrenimini Fatih Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde, yüksek öğrenimini 1992 – 1994 yıllarında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nda tamamladı. Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyonu, ardından 1998 – 2002 yılları arasında Selçuk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okudu. Robotik, Database, Algoritma ve Otomasyon alanlarında uzmanlaştı.  AKIN, 2004 – 2006 yıllarında Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini günümüzde halen aktif olarak kullanılan WOLVOX ERP E-Business yazılımı üzerine yapmış ve 2010 – 2013 yıllarında Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü – Robotik Teknolojisi alanında doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanını almıştır.

İş hayatına 12 Nisan 1995’te AKINSOFT’u kurarak başladı. İnternet, Windows ve DOS tabanlı olmak üzere 100′e yakın ticari ve sektörel program geliştirdi. AKINSOFT, kuruluşundan bu yana hiçbir sermaye desteği almadan büyüyüp gelişerek Konya ve İstanbul’da 100′ü aşkın personeliyle teknoloji alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. 2010 yılı vizyonunda yer alan, Robotik Teknolojileri konusunda Ar-Ge çalışmaları başlatma hedefini, AKINSOFT ailesinin üstün performansı sayesinde 2009 yılında hayata geçirerek vizyonlarını belirlediği tarihlerden önce yerine getirmiştir. 2009 yılında ayrıca İNOVAX dergisini medya ve bilişim dünyasına armağan ederek adından sıkça söz ettirmiştir. 2013 yılında Doktor ünvanını aldıktan sonra 2014-2015 eğitim döneminde Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Yalnızca iş adamı kimliğiyle değil aynı zamanda bilim sevdalısı yönüyle olarak da dikkat çeken AKIN, 2015 yılı hedefi olan yapay zeka yazılımları ile çalışan insansı robotların seri üretimi konusundaki çalışmalarına da hız verdi. 26 Mart 2015 yılında Türkiye’nin ilk ve tek robotik kafesi olan Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’ni kurdu. Aynı yıl aralık ayında AKINSOFT Ailesi ile birlikte Türkiye’nin ve dünyanın ilk ve tek robot fabrikasının temellerini attı. Yakın zamanda faaliyete geçen AKINROBOTICS’le Dr. AKIN, tarihte bir ilke daha adını yazdırdı.“Sana başaramazsın diyenlere sadece gülümse…”(Ö. AKIN)

“İmkansızlıklar içerisinde bir şeyler başarmak demek; Kum tanelerinden kale yapmak demektir. Kum tanelerinden kale yapmak için önce bir kum yığını oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız eserin bir dalga ile yıkılacağını bilmek sizi bu eseri yapmaktan vazgeçirmemelidir. Çünkü o muhteşem eseri bir an bile görmek bu riski almaya değer.”(Ö.AKIN)


İNANÇ VE BAŞARININ ZAFERİ
AKINSOFT’un kuruluş hikayesi de Özgür AKIN’ın inancıyla başlar. İlk bilgisayarını aldığı 1988 yılında o küçük kutu sayesinde geleceğin teknolojisine yön vereceğini biliyordu. Azmin zaferine herkes çok kısa sürede tanıklık edecek ve inançla kurulan AKINSOFT firmasının adından sıkça söz edecekti.

AKINSOFT, 12 Nisan 1995′te kendi öz sermayesi ile kuruldu. Kurulduğu günlerde 28 yıllık vizyonunu belirleyen AKIN, “Biz Hayal Kurmayız, Plan Yaparız” fikrini daha o gün benimsemiş ve aynı doğrultuda çalışmalarına devam etmiştir.

Özgür AKIN, 4 Aralık 1996 yılında AKINSOFT firmasını şirketleştirerek bu önemli günü dünyaya, “Dünya Bilişimciler Günü” olarak armağan etmiştir. İlke ve prensiplerinden taviz vermeden çalışmalarına devam eden AKIN, bir yandan da personel sayısını arttırarak birçok insan için istihdam alanı sağlamıştır. Onun gibi AKINSOFT’a inanan yürekleri yol arkadaşı edinerek geleceğin rotasını çizecek olan markanın temelini hızla atmıştır. Şirketleştikten sonra müşteri portföyünü de hızla genişleterek, her yeni gün hedeflerini bir bir gerçekleştiriyor.

“Ne iş yaparsan yap, en iyisini yap ve onunla övün.. İnsanların seni gıptayla selamladıklarını göreceksin…” (Ö. AKIN)


BİLİMSEL ÇALIŞMALARI
Özgür AKIN’ın henüz şirketini kurduğu anda belirlediği 25 yıllık vizyonları arasında 2010 yılında robotik teknolojileri konusunda AR-GE çalışmalarını yapmak ve 2015 yılında robotların seri üretimine geçmek yer alıyordu. AKIN, Öncelikle WOLVOX ERP E-Business Programı’nı hayata geçirdi. WOLVOX ERP E-Business; temelde üretim ve finans sistemi ile tam entegre çalışacak tümleşik bir ERP (Enterprise Resource Planing – Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımdır. AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business sistemi işletmelerin malzeme yönetimi, malzeme ihtiyaç planlaması, kapasite ihtiyaç planlaması, genel muhasebe, üretim kontrol ve kalite kontrol sistemlerinin yanında planlama, bütçe, bakım, personel (insan kaynakları) ve ön muhasebe modüllerini de kapsamaktadır. Program 7 dile çevrilmiş olup, 28 ülkede kullanılmaktadır. Daha sonra teknoloji ve bilim sevdalısı yönü ile 2010 yılını bekleyemeden 2010 vizyonunu 2009 yılında gerçekleştirdi. Teknoloji ve bilime olan sevgisi 2009 yılında insan hayatını kolaylaştıracak yapay zekaya sahip robotların AR-GE çalışmalarına başlamasına yol açtı.

Bu çalışmalar ilk meyvelerini 2011 yılında vermeye başladı. 30 Mayıs 2011 tarihinde duyurulan, AKINSOFT Robotik Departmanı tarafından tasarlanıp üretilen ilk robotik sistem olan PNCR-1’in devam eden AR-GE faaliyetleri, başarı ile sonuçlandı. Ardından gelen PNCR-2'de AKINSOFT ve Dünya tarihindeki yerini aldı.14 Temmuz 2011 taririhinde ise aileye AKINCI-1 katıldı. AKINCI-1 2D görme, obje tanıma ve takibi, konuşma, insan hareketlerinin taklidi, kısıtlı konuşma algılama sistemi kabileyetlerine sahip AKINSOFT'un ilk insansı robotu oldu. 12 Nisan 2013 senesinde Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 (Türk Robotu)ise; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor. Serinin devamı olan AKINOİD-3 (Akıncı- 3) 23 Aralık 2014 de tamamlanarak 3D görme, obje tanıma ve takibi, insan algılama ve takibi, konuşma, yürüme – denge, geliştirilmiş konuşma algılama ve yorumlama motoru, ortam sıcaklığını algılama, koku algılama (Karbonmonoksit), programlama ve kontrol arayüzü (IDE), insansı ağız-yanak haraketleri ve kaş hareketleri ile birçok duyguyu ifade edebilme özelliklerine sahip. 26 Mart 2015 tarihinde açılışı yapılan Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi Cadde Meram Kafe'de robot Garson ADA'lar görev almaya başladı. Servis yapabilen yapay zekaya sahip ADA'lar serileri geliştirilerek hala Cadde Meram Kafe'de hizmet vermeye devam ediyor. Robot Garson ADA'lardan sonra Robot Hostes ADA'lar aileye dahil oldu. Dans edebilen, broşür dağıtabilen Robot Hostes ADA'lar organizasyonlarda boy göstermeye devam ediyor.

Türkiye'nin ve Dünya'nın İlk İnsansı Robot Fabrikası olan AKINROBOTICS çok yakında faaliyette açılacak.

“Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak, köle olmaya mahkûmdur.” (Ö. AKIN)


SİYASİ ÇALIŞMALARI
Ülkesinin geleceğine verdiği önemi hem yaptığı çalışmalarla hem de sözleriyle dile getiren AKIN, ülkesine daha iyi hizmet verebilmek adına 2011 yılı genel seçimlerinde Konya Bağımsız Millet Vekilliğine adaylığını koymuştur. Aday olduğu dönemde konuştuğu kürsülerde Türkiye’de halen bir Teknoloji Bakanlığı'nın bulunmadığı konusuna dikkat çekerek ülkemizin teknoloji bakımından çalışmalarını hızlandırması için acil olarak bu bakanlığın kurulması gerektiğini savunmuştur. AKIN’ı özellikle tüm çalışmalarını yakından takip eden genç bireyler desteklerini siyasi çalışmalarında da eksik etmemiştir.

“Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de ancak teknoloji ile mümkündür.” (Ö. AKIN)


MİSYON, VİZYON, BAŞARI ve ÖDÜLLERİ
Müşterilerine en iyi hizmeti ve desteği sunmak adına, ülkemizde ve tüm dünyada AKINSOFT Çözüm Ortağı Ağını kurmak ve tüm sektörlere yazılım teknolojisini ulaştırmak” misyonuyla yoluna devam eden AKIN, başarılı çalışmalarıyla da üstlendiği görevin hakkını vermektedir. “İnsana ve İnsanlığa Değer Verilmeyen Köşe Kalmasın!” ilkesini prensip edinerek; ülkemizde yazılımın öncüsü olmak ve dünyaya “AKINSOFT olarak Biz de Varız” demeye söz vermiştir. 2005, 2010, 2015 ve 2023 vizyonlarını da belirlemiş ve bunlardan bazılarını belirlediği tarihlerden önce gerçekleştirerek çalışmalarındaki başarısını kanıtlamıştır.

2000 vizyonu (Gerçekleşti);
 • AKINSOFT İstanbul Bölge Müdürlüğü'nü kurmak,
 • Bir otomobil almak,
 • İlk Bayi Ağı ziyaretini gerçekleştirmek,
 • Rotayı donanımdan çıkartıp tamamen yazılıma yöneltmektir.

2005 vizyonu (Gerçekleşti);
 • İlimizde kategorisinde vergi rekortmeni olmak,
 • 300 kişi istihdam edecek potansiyele ulaşmak,
 • Dış ticaretin temellerini atmak,
 • Türkiye‘de yazılımın öncüsü olmaktır.

2010 vizyonu (Gerçekleşti);
 • Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatmak,
 • AKINSOFT İstanbul Plaza'yı açmak,
  (2010 yılı vizyon içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatmak ve AKINSOFT İstanbul Plaza'yı açmak vizyonlarımızı 1 yıl önce 2009 yılında gerçekleştirdik. Ayrıca yine 2009 yılında INOVAX dergisi ile medya sektöründe de faaliyet göstermeye başladık.);
  Bu vizyonlarımızı gerçekleştirerek UyduKent projesini hayata geçirmeyi planlayan şirketimiz, istihdam sayısını 30.000 kişiye ulaştırmayı ve dünyada yazılımın öncüsü olmayı hedeflemektedir.

2015 vizyonu (Gerçekleşti);
 • İnsan hayatını kolaylaştırmak için yapay zeka yazılımları ile tasarlanmış robotik teknolojilerin seri üretimine başlamak.
2023 vizyonu; (1995 yılında belirlenen vizyonlarımız arasında olan fakat dengeler bozulmasın diye gizli tuttuğumuz 2023 vizyonumuzu 26 Aralık 2015'te Robot Fabrikalarımızın Temel Atma Töreninde açıkladık.);
 • Uzay Teknolojileri Ar-Ge Üssü,
 • AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi kurmak.

Sonuç olarak; hiçbir sermaye desteği almadan, kendi öz sermayemizle 2000, 2005, 2010 ve 2015 yılları vizyonlarımızı başarıyla gerçekleştirdik. Biz yapacağımızı söylediğimiz her şeyin arkasında duruyoruz. 1995 yılından bugüne kadar yaptığımız çalışmalar, hayata geçirdiğimiz planlar, 2023 vizyonumuzu da başarıya ulaştıracağımızın göstergesidir.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’DA AKINSOFT
AKINSOFT firmasının yapılanmasında en büyük katkı AKINSOFT’a inanan Çözüm Ortakları’na aittir. Firma, 27 ülkede, Türkiye’nin 81 ilinde 2000′i aşkın Çözüm Ortağı ağına ulaşmıştır. Kalitesini insanlığa sunmak için Çözüm Ortağı ağını sürekli genişleten firma, dünyada da AKINSOFT markasını hızla duyurmaktadır. 120′yi aşkın program arşivi sayesinde AKINSOFT, ürün yelpazesini hemen hemen her sektördeki müşterilerine sunmakta ve halen yeni yazılımlar ilave ederek hizmetini daha geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Firma, ürettiği markalarda özellikle patentli kullanıma dikkat etmekte ve birçok markasının patentini alarak AKINSOFT kalitesini tescillemektedir.


KİŞİSEL MİSYON VE VİZYON
Misyon

Uzun yıllar boyunca edindiğim mesleki tecrübelerim göstermiştir ki, teknolojiye sahip olan milletler ilerleme kaydederken sahip olamayanlar ise o ilerleyenlerin gölgesinde bağımlı hale geliyor. Bunun değişmesi gerektiğine olan inancımdan dolayı ülkemde teknoloji alanında hizmetlerim oldu. Zira, günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir, bilgiyi yönetmekte ancak teknolojiyle mümkündür.

Yaşadığımız çağın adı bilişim’dir. Öyleyse, ülkelerin rekabet güçlerinin tek anahtarı teknolojidir. Bir ülkenin dünya ekonomisinden pay alabilmesindeki belirleyici faktör, bilim ve teknoloji alanında sahip olduğu üstünlükler ve Ar-Ge’ye yapmış olduğu yatırımlardır. Günümüzün en temel göstergesi, teknolojik bağımsızlık olmadan, tam bağımsızlığın olamayacağıdır. Ülkemi teknoloji alanında dışa bağımlılıktan kurtarmaya kendimi nefer addettim. Bu benim, ülkeme ve topraklarıma karşı sorumluluğumdur.

Vizyon

“Siz doğru yaşayın hayalleriniz plan, planlarınız gerçek olur…” (Ö. AKIN)

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar derler, evet doğrudur. İnsan ancak hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürebilir. Bende hayallerimi gerçeğe dönüştürmek maksadıyla zorunluluğuna inandığım bazı eylemler olduğu kanısındayım. Biliyorum ki, bunu halkımın desteğiyle birlikte gerçeğe dönüştürebileceğim.
 • Bilim ve Teknoloji bakanlığı kurulacak.
 • Teknolojik yatırımlarla ülke ekonomisi kalkınacak, ekonomik kalkınmayla da sosyal sorunlar çözülecek.
 • Teknolojik yatırımlar sayesinde elde edilen gelirle yeni istihdam alanları oluşturulacak.
 • Teknoloji ithal eden değil, Teknoloji ihraç eden ülke olacağız.
 • Teknoloji ülkesi Türkiye, Teknoloji başkenti Konya…
Teknoloji ülkesi Türkiye, Teknoloji başkenti Konya…


HOBİ ve İLGİ ALANLARI
Çevresi tarafından teknoloji, bilim ve siyasi çalışmalarıyla tanınan Özgür AKIN’ın özel ilgi alalarında fotoğrafçılık başta olmak üzere, müzik enstrümanları çalmak, şiir yazmak, yelkencilik, at binme, kayak yapma, dalış, dağcılık, motor sporları, bisiklete binme, ve tenis oynamak gibi hobileri bulunmaktadır. Fotoğraf ve şiirlerini kendi sosyal paylaşım sitelerinden insanlara ulaştıran AKIN’ın bu anlamda da binlerce takipçisi bulunmaktadır. AKIN, ayrıca hayvanserliği ile de ön plana çıkmaktadır.Resimlerin tümü için tıklayın

“Küçük bir mum ışığı görsem, bitip sönmeyeceğini bilsem.. Bilsem söndürülmeyecek… Acele eder miydim… Sindirerek doyasıya yaşamaz mıydım seni…” (Ö. AKIN)


ÖZGÜR AKIN’IN DİĞER FAALİYETLERİ
AKINSOFT’un mimarı Özgür AKIN’ın, iş hayatının yanında pek çok sivil toplum kuruluşuna da üyeliği bulunmaktadır. Konya’nın teknoloji başkenti olması için 2009-2013 yılları arasında Konya Ticaret Odası Meclisi’nde (55.Meslek Komitesi Bilgi İletişim Medya Yayın Hizmetleri) var gücüyle çalışmıştır. AKIN, aynı zamanda 2010 yılından bu yana TOBB Bilgisayar Yazılım Meclisi üyesidir. TOBB’daki çalışmalarına ilham veren düşüncesi, teknolojinin istihdamı artıracak en önemli unsur olduğudur. Bu inanç doğrultusunda ülkemizin teknolojik eksikliklerinin tespiti ve çözümü için alternatif projeler üretmekte ve konu ile ilgili yasal eksikliklerin giderilmesi için lobi faaliyetleri yürütmektedir. Bu bağlamda; ülkemizde henüz bir Teknoloji Bakanlığı’nın bulunmayışına vurgu yapan AKIN, hedef olarak Teknoloji Bakanlığı’nın kurulmasına öncülük ederek teknoloji konusuna bakanlık düzeyinde bir bakış açısı getirmeyi göstermektedir. Aynı zamanda 2010 yılından beri TOBB YOİKK (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) İstihdam Çalışma Grubu üyesi olan AKIN, istihdamı artırmada teknolojinin göz ardı edilemeyecek bir payı olduğunu düşünmektedir. İstihdam sorunun ülkemizin diğer sosyal sorunların da temeli olduğuna dikkat çekmektedir. 2011-2012 yılları arasında Konyaspor Yönetim Kurulu Üyesi As Başkanı Ar-Ge ve Kurumsallaşma Sorumlusu olarak da spora verdiği desteği göstermiştir. Sosyal sorumluluk projelerine de destek veren AKIN, çeşitli kamu ve özel kurum, kuruluşlara eğitim seminerleri ve sempozyumlar düzenleyerek bu alandaki bilgi eksikliğinin giderilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Sanata da meraklı olan AKIN, müzik ve tiyatroya özel ilgi duymakta, Konya Devlet Tiyatroları başta olmak üzere birçok kurum ve sanatçıyı desteklemektedir.

“Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de ancak teknoloji ile mümkündür..” (Ö. AKIN)


ÜYELİKLERİ
 • Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi -55.Meslek Komitesi Bilgi İletişim Medya Yayın Hizmetleri(2009 – 2013)
 • KOBİD Üyesi (1998 – Halen)
 • TOBB Bilgisayar Yazılımı Meclisi Üyesi(Eylül 2010 – Halen)
 • TOBB YOİKK İstihdam Çalışma Grubu Üyesi(Aralık 2010 – 2012)
 • Konyaspor Yönetim Kurulu Üyesi As Başkanı Ar-Ge ve Kurumsallaşma Sorumlusu (Ekim 2011 – 2012)

Konya Selçuk Üniversitesi

Doktora
(2013 - Doktora)
 • Robotics Technology
 • Konya Selçuk Üniversitesi

  Yüksek Lisans
  (2006 Mezunu - Endüstri Mühendisliği)


 • Uygulama Projesi – WOLVOX ERP
 • Yeni Ekonomi ve Dinamikler
 • Süreç İyileştirme Teknikleri
 • İnsan kaynakları
 • Teknoloji Yönetimi ve Örgütsel Değişim
 • İnsan Mühendisliği
 • Örgütsel İletişim
 • Yenilik ve AR-GE Yönetimi
 • Maliyet Analizi ve Mühendislik Ekonomisi
 • Kalite Kontrol
 • Üretim Sistemleri
 • Mühendislik İstatiği
 • İstatistiksel Veri Analizi
 • Mühendislik Mekaniği
 • Konya Selçuk Üniversitesi

  Lisans
  (2002 Mezunu - Bilgisayar Mühendisliği)


 • Robotik
 • Paket Programlama
 • Mühendislik Ekonomisi
 • Yapay Zeka
 • Görsel Programlama Dili
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim
 • Bilgisayar Ağları
 • Sistem Yazılımları
 • Çok Kullan. İşletim Sistemi
 • Veri Tabanı Yönetimi
 • Mikro İşlemciler
 • İşletim Sistemleri
 • İstatistik İhtimal Teorisi
 • Lojik Tasarım
 • Programlama Dilleri
 • Mühendislik Mekaniği
 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim
 • Elektronik
 • Soyut Matematik
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi

  Lisans
  (Yönetim Organizasyon)


 • İnsan Kaynakları
 • Yönetim Organizasyon
 • Halkla İlişkiler
 • Genel Muhasebe
 • Ege Üniversitesi

  Ön Lisans
  (1994 Mezunu · Bilgisayar Programcılığı)


 • İnternet Programcılığı
 • Veri Tabanı
 • Grafik Tasarımı
 • Bilgisayar Donanım
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
 • Fatih Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi

  Lise
  (1992 Mezunu)


 • Bilgisayar Programcılığı
 • Copyright © 1995-2017 Dr. Özgür AKIN. Her Hakkı Saklıdır.